Kategorie

Nigdy nie wiadomo, czy pies, którego kupiliśmy lub adoptowaliśmy, nie będzie zwierzęciem lękliwym. W przypadku psa z przytuliska ryzyko jest większe, zwłaszcza jeśli trafił do schroniska z interwencji i ma za sobą trudne, często traumatyczne przeżycia.

 Potrzebna do tego jest cierpliwość i wytrwałość. Chociaż lęk może nigdy nie zostać zniwelowany do końca, to można sprawić, że taki pies będzie funkcjonował poprawnie. Możecie skorzystać z pomocy psiego psychologa – będzie Wam o wiele łatwiej zapanować nad psim lękiem.

 

Skąd się bierze lęk u psów, czym się różni od strachu?

Strach to reakcja na określony bodziec – jak szybko się pojawia, tak szybko znika. Bodźcem może być na przykład hałas odkurzacza – gdy ten zostaje wyłączony, strach mija. Lęk nie jest uzasadniony żadnym bodźcem, nie znika po ustaniu bodźców wywołujących strach, jest utrwalony w psychice psa.

Lęk jest na tyle silny, że pies z jego powodu może albo atakować, wykazywać agresję, albo wycofać się na tyle, że nie będzie chciał podejść nawet do miski z jedzeniem. Czy wygodne, bezpieczne legowisko i spokojne otoczenie wystarczy, żeby psu pomóc?

pies

Nie do końca. Jeśli nie macie doświadczenia w pracy z psami trudnymi, lepiej skorzystajcie z pomocy specjalisty behawiorysty. Jeśli macie doświadczenie, ogromne pokłady cierpliwości i spokoju, możecie spróbować sami pomóc swojemu psu.

 

Jak pokonać lęk i jak zapewnić psu potrzebny mu spokój?

Z takimi psami pracuje się powoli, spokojnie i stopniowo. Kiedy pies z lęku staje się agresywny, nie możecie go karać. To tylko będzie napędzało błędne koło.

Zdecydowanie bardziej sprawdzi się podejście pozytywne: nagradzanie za dobre reakcje, a przez to wzmacnianie ich. Zobaczycie jak z czasem psiak zrozumie, że nie ma już czego się bać, że go nie skrzywdzicie, że nie trzeba reagować atakiem. Oczywiście, nie stanie się tak w pięć minut, musicie uzbroić się w cierpliwość.

Jeśli pies jest wycofany i nie opuszcza swojego legowiska – dajcie mu przestrzeń. Możecie spróbować podać mu jedzenie i np. usiąść blisko i samemu też jeść w tym czasie posiłek. Nie zwracajcie uwagi wtedy na zwierzaka. Nie namawiajcie go do jedzenia, nie naciskajcie. Powoli psiak będzie otwierał się na Was i na świat. Kiedy pierwszy raz zobaczycie ogon, który merda – prawdziwie się wzruszycie. Obiecuję.

Kiedy już będziecie mogli wyjść z psem na spacer, zaopatrzcie się w żółtą wstążkę, którą zwiążecie na smyczy. Coraz więcej ludzi wie, że to znak, że pies potrzebuje przestrzeni. Zwłaszcza inni psiarze stosują się do tego znaku i nie podchodzą ze swoimi psami zbyt blisko. To bardzo ważne, żeby Wasz zwierzak miał kontakt z innymi psami, ale żeby nie zbliżały się do niego zbyt szybko i natarczywie.

 

Jak pracować z psem lękliwym? Pozytywne wzmocnienie i trening

W psie lękliwym musicie jak najszybciej wyrobić pewność siebie, dlatego to takie ważne, żeby z nim systematycznie pracować. Możecie uczyć go nowych sztuczek, nawet prostych i niezbyt potrzebnych. Po prostu każdy jego, nawet najmniejszy, sukces będzie skutkował podniesieniem samooceny.

W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia węchowe. Gdy pies węszy za przysmakiem, nie skupia się na tym, czego się boi. Kiedy pies osiągnie chociażby mały sukces, postarajcie się okazać jak największy entuzjazm. Dajcie mu trochę pieszczot, nagrodźcie słownie, wprowadźcie atmosferę radości z dobrze wykonanego zadania. To na pewno bardzo przyda się Waszemu psu.

 

Jak zrelaksować psa? Kamizelki uciskowe, masaż

Dla psów lękliwych bardzo pomocne okazują się kamizelki uciskowe. Możecie je zrobić samodzielnie, na przykład z bandaża elastycznego. Wystarczy taki bandaż naciągnąć na klatce piersiowej psa – pociągnąć do tyłu na grzbiet, zrobić krzyżyk na plecach, opleść psa wokół klatki piersiowej i zawiązać go na grzbiecie. Możecie również kupić gotową kamizelkę. Musi być w miarę ciasna, żeby mocno uciskała psa we właściwych miejscach.

Dobrym sposobem na relaks dla psa, jest masaż T-Touch – to delikatnie uciskanie skóry zwierzęcia i jednoczesne wykonywanie kolistych ruchów. To bardzo wycisza i uspokaja psa.

Wygodne legowisko w spokojnym kącie mieszkania też jest bardzo dobre dla psa, który ma problemy. Nie można go z tego legowiska nigdy wyciągać siłą, to musi być jego prawdziwy azyl, oaza spokoju.

 

Podsumowanie

Pies lękliwy może wydawać się utrapieniem. Ma swoje problemy i czasem trudno jest się z nim porozumieć. Ale uwierzcie mi, kiedy pojawią się pierwsze oznaki, że pies wychodzi z tego stanu, zobaczycie, że warto było poświęcić dla niego ten czas. Taki pies odwdzięczy się Wam bezwarunkową miłością i oddaniem.0 komentarze

Zostaw komentarz