Kategorie
Często się słyszy o tym, że duży pies nie nadaje się do mieszkania w bloku – w takim miejscu można myśleć ewentualnie o zwierzaku nie większym od kota. Czy to prawda? Czy pies w bloku się męczy? Czy jego legowisko zajmuje dużo miejsca i przeszkadza w małej, blokowej przestrzeni? Obalamy mity z tym związane.

Pies potrzebuje podwórka, żeby się wybiegać

Po części to prawda. Podwórko, na którym pies może spokojnie wybiegać się bez smyczy to warta uwagi opcja. Ale pies, który z tego podwórka nigdy nie wychodzi na spacer, staje się sfrustrowany, znudzony, nieszczęśliwy.
Twój futrzany przyjaciel nie potrzebuje dzikich harców, żeby zaspokoić swoją potrzebę aktywności fizycznej. Potrzebuje długiego, spokojnego spaceru, podczas którego będzie mógł poznać nowe zapachy, eksplorować otoczenie, tropić, węszyć i zostawiać swoje ślady. To realizuje jego potrzebę aktywności fizycznej i psychicznej. 

pies w ogrodzie

Pies, który spędza cały dzień w ogródku, po pierwszym etapie ekscytacji wolnością, zaczyna ten ogródek traktować jak... trochę większą toaletę. Nie ma w niej nowych zapachów, nie spotyka w niej innych osobników ze swojego gatunku, a cały teren jest już oznaczony jego zapachami.
Jeśli bardzo chcesz, żeby pies wybiegał się bez smyczy, a nie masz możliwości skorzystania z ogródka – w niemal każdym mieście znajdziesz wybieg dla psów, czyli ogrodzony i bezpieczny teren, na którym spotykają się okoliczni właściciele i ich psiaki. Możesz również na dłuższe spacery zabierać dłuższą linkę, żeby dać więcej przestrzeni swojemu przyjacielowi.
 

Pies zostawiony w bloku, gdy idziemy do pracy, męczy się i wyje

Tak naprawdę dziewięćdziesiąt dziewięć procent tego, czy pies w mieszkaniu będzie się męczył, zależy od Ciebie. Ten jeden procent to psy, które niezależnie od zapewnionych im warunków nie będą szczęśliwe w zamkniętej przestrzeni.
Jeśli zapewnisz swojemu zwierzakowi odpowiedni spacer przed pracą, a także zabawki, które będą go stymulowały w czasie Twojej nieobecności – masz niemal pewność, że zwierzę będzie spokojne, a większość dnia pędzi na swoim legowisku.
legowisko dla psa
Jakie zabawki są dobre na ten czas? Kong wypełniony smakowita karmą – może być zamrożona, żeby pies musiał dłużej nad nią popracować, maty węchowe lub mata do lizania – lizanie wycisza i uspokaja psa. Przyda się także jego ulubiony gryzak, na którym będzie mógł wyładować swoje emocje.
Kiedy wrócisz z pracy, musisz zapewnić przyjacielowi naprawdę porządny spacer, chwilę zabawy i pieszczot. Pamiętaj, że jeśli mieszkasz w mieście, pies musi się tego miasta nauczyć. Dźwięk samochodów, tłumy ludzi, dźwięki remontów – nie są naturalnymi odgłosami dla tych zwierząt. Musisz popracować, żeby Twój przyjaciel je poznał i zaakceptował, dzięki czemu nie będą go stresowały ani rozpraszały na spacerach. Spokojnie - to jest do zrobienia! Wystarczy trochę cierpliwości.
 

Duży pies w mieszkaniu zajmuje wiele miejsca

Pies, który ma zapewnioną realizację swoich potrzeb, często jest w mieszkaniu praktycznie niezauważalny. Traktuje dom, jak swoją budę, w której się śpi i odpoczywa. Dorosły pies potrzebuje od 14 do 18 godzin snu dziennie. Wygodne, komfortowe legowisko to jest to, czego psiak od Ciebie oczekuje.
legowisko
Jeśli w ciągu dnia psiak miał zapewnioną stymulację intelektualną np. dzięki macie węchowej, po południu był na długim, ciekawym dla niego spacerze, spędził swoją chwilę z Tobą na zabawie, pieszczotach, smakołykach – to później będzie po prostu odpoczywał, drzemał i nie będzie zawadzał w mieszkaniu. No chyba, że zajmie całą kanapę – ale to już zależy od ustaleń między Wami. Na jego legowisko możesz znaleźć takie miejsce, w którym materac czy klatka nie będą w żaden sposób przeszkadzały Tobie w codziennym życiu. Najlepiej żeby to był zaciszny kąt, w którym psiak będzie mógł się schować.
 

Pies zamknięty na małej przestrzeni niszczy wszystko na swojej drodze

Znowu wrócimy do punktu: jeśli pies ma zapewnioną realizację potrzeb, nie będzie niszczył rzeczy dookoła siebie. Oczywiście szczeniak, nie nauczy się sam z siebie, co może gryźć, a w przypadku czego jest to zabronione – to do Ciebie należy pokazanie mu różnicy. Praca ze szczeniakiem, to kilka miesięcy harówki, ale uwierz mi – to na pewno zwróci się w przyszłości.
Od samego początku musisz przyzwyczajać psa, że zostaje sam na jakiś czas w domu. Na początku może to być pięć minut, potem wydłużaj ten czas. Unikniesz w ten sposób wyuczenia się lęku separacyjnego. Gdy wychodzisz, zapewnij mu zabawki, które zajmą go, gdy nie będzie Cię w pobliżu. Powinien mieć też wygodne legowisko w cichym, spokojnym miejscu.
Nie żegnaj się czule i wylewnie z psiakiem – pobudzisz tylko jego emocje, które w samotności będzie mu trudno wyładować. Pamiętaj, żeby w okresie jesienno-zimowym nie rozkręcać kaloryferów zbyt mocno. Lepsza będzie niższa temperatura, pies ją lepiej znosi.

właściciel psa

 

Podsumowanie

Pies może być szczęśliwy w małym mieszkaniu w bloku, jeśli zapewnisz mu odpowiednią dawkę ruchu, zajęcie intelektualne i zabawki, dzięki którym wyładuje emocje. To ważne, żeby codziennie wyjść z psem na spacer.
On tego potrzebuje, nie tylko jako wyjścia toaletowego, ale przede wszystkim jako możliwości węszenia, tropienia i eksploracji. Dlatego tak ważne jest, aby przynajmniej raz dziennie wybrać się na długi, pełen przygód wypad. W miarę możliwość staraj się zmieniać przebieg tras Waszych spacerów. To od Ciebie zależy, jak wiele szczęścia i radości dasz swojemu psu.


0 komentarze

Zostaw komentarz