Kategorie

Jakie problemy związane z psem powinny Cię skłonić do jak najszybszego poszukania pomocy psiego behawiorysty? Czym różni się behawiorysta od zwykłego trenera, który nauczy psa podstawowych komend i grzecznego chodzenia na smyczy?

Po pierwsze behawiorysta, czyli psi psycholog, zwróci uwagę na podłoże zachowania Twojego psa. Jeśli psiak jest agresywny, specjalista pomoże Ci odkryć, skąd ta reakcja się bierze. Nie będzie pracował tylko i wyłącznie nad jej wyciszeniem, ale także nad znalezieniem jej źródła i wypracowaniem nowych zachowań.

behawiorysta

Pies agresywny – dlaczego pies przejawia takie zachowania jak agresja lękowa, terytorialna

Pies jest agresywny z różnych powodów. Mógł zostać tego nauczony przez człowieka – zwłaszcza wówczas, gdy wszystkie inne formy pokazania, że coś mu się nie podoba, były ignorowane. Dzieje się tak również wówczas, gdy pies był bity i warczał i gryzł z lęku, gdy nie widział już innej możliwości, żeby się obronić. Jeśli taki stan trwał długo, wspomniane reakcje zakorzeniają się w nim bardzo mocno. Może w ten sposób reagować  na każdą sytuację, w której poczuje strach.

Pies często ma również bardzo silne poczucie swojego terytorium, może chcieć go bronić za wszelką cenę. Terytorium czworonoga to także jego pan, jego właściciel. Jeśli psiak poczuje, że właściciel jest zagrożony, może zachować się agresywnie.

behawiorysta

Chronienie zasobów występuje bardzo często u psów, które musiały żyć na ulicy lub w schronisku. Tam nigdy nie miały nic swojego, a nawet miskę musiały dzielić z innymi psami. Kto jadł wolno – nie jadł wcale. Dlatego gdy psiak wychodzi ze schroniska, może chronić swoje zasoby w sposób agresywny.

Wszystkie te sytuacje w efekcie prowadzą do tego samego: do agresywnego zachowania Twojego pupila. Spokojnie, można nad tym pracować – a nawet trzeba. Dobry psycholog pomoże okiełznać psie emocje, a Ciebie nauczy, jak sobie z tym radzić. To ważne, żeby skorzystać z pomocy specjalisty, bo chodzi przecież o bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Psi psycholog potrzebny od zaraz – lęk separacyjny

Lęk separacyjny jest typową przypadłością psów po przejściach, porzuconych w przeszłości, ale może dopaść także czworonoga, który po prostu nie nauczył się zostawać sam w domu. Tego rodzaju lęk może przejawiać się na różne sposoby. Psiak może po prostu popłakiwać i nie jest to uciążliwe dla sąsiadów – to najłagodniejsza forma. Psiak może też jednak wyć, ujadać, szczekać i wtedy jest to już bardzo uciążliwe dla każdego dookoła. Lęk separacyjny może wreszcie przybrać formę wandalizmu. Psiak będzie niszczył w domu drzwi, meble, wszystkie znalezione rzeczy, a nawet zdarzają się takie, które wygryzają ściany.

Psi psycholog nauczy Ciebie i Twojego psa, jak się żegnać przed wyjściem, jak zostawiać psa w domu,  żeby nie nakręcać jego lęku. Pamiętaj że to, co dzieje się z Twoim psiakiem po Twoim wyjściu, nie szkodzi tylko Twoim meblom czy sąsiadom, którzy słyszą ujadanie. Szkodzi także Twojemu psu. Po pierwsze może doznać uszkodzenia ciała w czasie niszczenia rzeczy, po drugie jego serce narażone jest na ogromny stres.

Zjadanie śmieci na spacerach – pomoc behawiorysty

Czasem śmieci, które psiak znajdzie na spacerze, skuszą nawet najposłuszniejszego i najlepiej wychowanego psa. Nie oszukujmy się: kto by się nie skusił na pachnące, jeszcze lekko ciepłe kosteczki z jakiegoś mięsa? Takie podjadanie na spacerach może jednak skończyć się dla psa tragicznie.

Zjadanie odchodów może prowadzić do zarobaczenia organizmu i do rozwoju różnych chorób związanych z pasożytami, zaś zjadanie kawałków mięsa może skończyć się operacją, jeśli pies trafi na rozrzucone w kawałkach mięsa gwoździe lub szpilki – niestety zwłaszcza na dużych osiedlach zdarza się tak, że takie pułapki na psiaki spotyka się na trawnikach.

Psi psycholog pozwoli Ci wypracować taki układ z psem, żeby oczekiwał on przysmaków wyłącznie od Ciebie, aby nie kusiły go te znalezione gdzieś na spacerze.

Brak umiejętności chodzenia na smyczy

Są psiaki, które stosunkowo szybko uczą się ładnego spacerowania na smyczy. Nie brak też takich, które pomimo wielu godzin nauki i cierpliwości opiekuna nie są w stanie zapanować nad swoimi emocjami. I tu wkracza psi psycholog – człowiek, który ma doświadczenie w pracy z różnymi zwierzakami. Zarówno tymi grzecznymi i w lot łapiącymi polecenia, jak i tymi reaktywnymi, dla których smycz to ogromna kara i więzienie.

behawiorysta

Behawiorysta będzie w stanie powiedzieć Ci, w którym momencie popełniasz błąd na spacerze z psem. Być może zbyt mocno napinasz smycz, niewykluczone, że odruchowo za nią szarpiesz. Specjalista pójdzie z Wami na spacer i będzie obserwował Waszą relację. A potem pokaże Ci, w jaki sposób naprawić to, co jest zepsute.

Problem z odwoływaniem podczas zabawy – behawiorysta pomoże

Pies powinien dać się odwołać nawet podczas szalonej zabawy z najlepszym przyjacielem. Musi wiedzieć, że zawsze, w każdym momencie, bez względu na inne atrakcje, musi do Ciebie przyjść. To podstawa jego bezpieczeństwa.

Oczywiście w zwyczajnej sytuacji pies przychodzi, dostaje smakołyk i może wracać do zabawy. Jeśli jednak Twój przyjaciel ma z tym problem, należy zgłosić się do behawiorysty, który nauczy Ciebie i Twojego czworonoga, jak przychodzić na każde zawołanie. To jest naprawdę do zrobienia. Nawet z najbardziej szalonym psem można sobie w tym zakresie poradzić. Zobaczysz, że gdy specjalista zajmie się takim szkoleniem, a Ty będziesz uważnie słuchał, Wasze relacje z psiakiem staną się jeszcze lepsze. Wytworzycie więź, która będzie nie do zerwania. To pewne!

Podsumowanie

Psi psycholog to świetna pomoc w trudniejszych problemach z psami. Agresja czy lek separacyjny zdolne są naruszyć poczucie bezpieczeństwa między Tobą a Twoim psiakiem. Dlatego fachowa pomoc to najlepsze, po co możesz sięgnąć w takich wypadkach. Dla szczęścia Twojego psa, dla jego bezpieczeństwa i dla twojego spokoju. Psi psycholog na pewno będzie dla Was dobrym rozwiązaniem.0 komentarze

Zostaw komentarz