Kategorie

Pies w podróży – jak zapewnić mu bezpieczeństwo?

Czasem właściciele psów stają przed dylematem: zabrać psa ze sobą na wyjazd czy zostawić go pod dobrą opieką? Gdy decydujemy się wziąć czworonoga ze sobą, należy zapewnić mu bezpieczeństwo w podróży i w miejscu docelowym. Jak się do tego przygotować?

W samochodzie skorzystajmy z maty podróżnej lub klatki kennelowej. Nie zapomnijmy o pasie bezpieczeństwa dla psa. Ważne jest, żebyśmy zarówno on, jak i my, byli bezpieczni np. podczas wypadku, a nawet zwykłej stłuczki czy ostrego hamowania. Musimy zadbać o to, żeby psiak nie wędrował po całym samochodzie, nie trącił nas nagle w rękę, którą trzymamy kierownicę, czy też nie postanowił wskoczyć nam na kolana, podczas gdy my prowadzimy auto. Warto też zaopatrzyć się w transporter – może okazać się przydatny w podróży.

Jeśli do tej pory nasz pies nie jeździł samochodem – niech to nie będzie pierwsza jego podróż. Przed wyjazdem zabierzmy go kilka razy na krótką przejażdżkę, stopniowo zwiększając dystans, żeby sprawdzić, czy nie ma na przykład choroby lokomocyjnej. Jeśli psiak bardzo się stresuje, zmniejsz dystans, spróbuj najpierw go wyciszyć.

Nocleg z psem – jak szukać, na co się przygotować?

Coraz więcej pensjonatów, hoteli czy gospodarstw agroturystycznych daje możliwość noclegu razem z psem, czasem nawet czworonożni goście nic nie płacą za pobyt. Czy to jednak wystarczający argument, żeby wybrać akurat to miejsce? Nie. Musimy zwrócić uwagę, czy jest w pobliżu miejsce, dokąd można

wyprowadzić psa na toaletę, czy psiak może biegać luzem po działce i jeśli tak, to czy teren jest dobrze zabezpieczony. Czy na obszarze ośrodka są inne zwierzęta, które mogą ucierpieć w starciu z naszym psem lub skrzywdzić naszego przyjaciela. Czy zwierzak może zostać sam w pokoju, gdy my pójdziemy na przykład na posiłek. Warto zabezpieczyć na ten czas psa w wygodne, komfortowe legowisko, które zna i lubi. Należy też sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się jakieś dobre miejsce na dłuższe spacery.

ferie z psem

Gdzie można wejść z psem, a z jakich atrakcji zrezygnować?

Do wielu miejsc na pewno z psem nie wejdziemy – większość restauracji, muzeów, centrów rozrywki będzie na pewno niedostępna dla czworonoga. Jednak niektóre jadłodajnie, jak najbardziej zapraszają na obiad z psiakiem, często dysponują nawet specjalnym menu dla nich.

legowisko dla psa

 

 

Stoki narciarskie są niestety zamknięte dla czworonożnych miłośników ściegu, jednak można wskazać szereg atrakcji na świeżym powietrzu, dostępnych dla nas i naszego psa. Spacery po ośnieżonych szlakach, a nawet przejażdżka gondolą, mogą być niezapomnianymi przygodami dla nas i dla niego. W niektórych miejscach powstały również specjalne trasy biegowe dla tych, którzy chcieliby pobiegać razem ze zwierzakiem. Warto rozejrzeć się, czy w okolicy, którą wybraliście, istnieje taka możliwość. Są też organizowane zimowe obozy dla właścicieli psów i ich pociech. Można wtedy połączyć nasz odpoczynek ze szkoleniem psa pod okiem profesjonalistów.

 

 

Wyprawka psa – co spakować na wyjazd?

Po pierwsze na pewno spakujmy legowisko podróżne. Dobrze, jeśli pies je zna i lubi oraz zostawił na nim swój zapach. To ważne, żeby w nowym miejscu miał coś znajomego – posłanie, na którym czuje się swojsko i bezpiecznie.

Ważna rzeczą, o której nie możemy zapomnieć, jest książeczka zdrowia psa z wpisanym ostatnim szczepieniem. Na obroży warto w widocznym miejscu zostawić swoje dane kontaktowe, na wypadek gdyby pies się spłoszył i uciekł. Jest również możliwość wygrawerowania danych kontaktowych na obroży, co jest o tyle lepszym rozwiązaniem, że taki grawer jest trwały.

Apteczka dla psa – powinno się w niej znaleźć wszystko, co może nam pomóc w nagłych wypadkach: leki przeciwlękowe, bandaż, wazelina lub tłusta maść do łap, które na śniegu mogą mocno się podrażnić, środek odkażający. Co jeszcze? Miski – mogą być podróżne, ale pamiętaj, że nawet na wakacjach psiak musi mieć stały dostęp do wody pitnej, więc materiałowa miska przydatna na spacerach nie sprawdzi się. Warto wziąć choćby dwie ulubione zabawki psa, żeby miał co pogryźć, pożuć, zająć się czymś, gdy my pójdziemy na posiłek. Konieczna jest odpowiednia ilość karmy i smakołyków, tak żebyśmy nie musieli kupować karmy awaryjnie. Nagła zmiana pożywienia może źle odbić się na samopoczuciu psa i doprowadzić do problemów żołądkowych.

ferie z psem

Podsumowanie

Wyjazd na ferie razem z psem może być wspaniałą przygodą, ale także może okazać się stresujący – zarówno dla nas, jak i naszego psa. Dlatego warto spakować dla niego to, co zna z domu: legowisko, zabawki, smakołyki. Jeśli nie mamy pewności, że pies na takim wyjeździe będzie się dobrze czuł i bawił, zdecydujmy się na hotel dla psa, opiekę nad nim lub zrezygnujmy z wyjazdu.

 

 

 

Źródła zdjęć:

https://pixabay.com/pl/photos/pies-borderkolie-zima-natura-2963062/

https://pixabay.com/pl/photos/pies-śnieg-grać-zwierzę-zima-3926409/

 0 komentarze

Zostaw komentarz