Kategorie

Pies w domu – co będzie potrzebne, żeby był bezpieczny i szczęśliwy?

Nowy pies w domu to koszty – bez względu na to, czy zdecydujecie się na psa z adopcji, czy na zwierzę z hodowli, będziecie musieli przygotować dla niego wyprawkę, czyli wszystko, z czego na co dzień będzie korzystał psiak.

Czy wyprawka dla szczeniaka różni się diametralnie od wyprawki dla psa dorosłego? Niekoniecznie. Każdy psiak, bez względu na wiek, będzie potrzebował rzeczy, które ułatwią mu aklimatyzację w nowym otoczeniu. Co jest niezbędne, co może się przydać, o czym na pewno nie można zapomnieć?

Większość rzeczy, takich jak wygodne legowisko, możesz, a nawet powinieneś kupić zanim pies pojawi się w domu. Po inne możesz wybrać się do sklepu zoologicznego już z psiakiem (na przykład szelki lepiej przymierzyć przed zakupem). Dobry hodowca da Wam trochę karmy, którą szczeniak był karmiony w hodowli, karmę taką wydadzą również niektóre fundacje zajmujące się adopcjami psa, jednak czworonóg ze schroniska nie dostanie nic oprócz życzeń powodzenia w nowym domu.

Legowisko – wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku dla psa

Bardzo ważne jest, żeby przemyśleć, gdzie psiak będzie miał swój kąt. To ma być bezpieczne miejsce, do którego będzie mógł zanieść wszystkie swoje skarby, smakołyki, gdzie będzie mógł się schować i nikt go nie będzie zaczepiał. Najlepiej, żeby było umieszczone w cichym, spokojnym miejscu. Na przykład z jednej strony osłonięte przez ścianę, z drugiej przez szafkę, biurko.

legowisko

 

 

Wybór legowiska zależy oczywiście od rozmiaru psa, ale też od Waszych preferencji co do tego, czy wolicie materac, koszyk, a może sofę. Nawet jeśli wiecie od samego początku, że psiak będzie mógł wylegiwać się z Wami na kanapie, spać w Waszym łóżku, musi mieć swoje własne, bezpieczne miejsce z dobrym legowiskiem. Pamiętajcie, żeby nigdy nie wysyłać go tam za karę. To ma być jego azyl, który będzie kojarzył bardzo pozytywnie.

Legowisko powinno być na tyle duże, żeby pies mógł wygodnie ułożyć się na boku, i na tyle wytrzymałe, żeby nie zniszczyło się podczas zabaw, „zakopywania” smakołyków i tarzania się czy wycierania po kąpieli.

 

Smycz, obroża, szelki, pas do samochodu – bezpieczeństwo psa na spacerze i w podróży

Jeśli wybraliście szczeniaka, przed Wami długie tygodnie nauki chodzenia na smyczy. Starszy pies w większości przypadków będzie albo już to umiał, albo szybko się nauczy. Jednak w obu przypadkach wybór smyczy i obroży zależy od temperamentu psa, jego predyspozycji, a także od tego w jaki sposób chcecie spędzać z psem czas na dworze. Czy będą to zwykłe spacery, a może chcecie z nim biegać?

Dla szczeniaka, który dopiero uczy się chodzić, najlepsze będą szelki typu guard. Absolutnie nie wybierajcie szelek typu easy-walk, które blokują obręcz barkową. Nie są dobre, zwłaszcza dla psa, który dopiero rośnie. Obrożę polecam, gdy zwierzak już umie chodzić na smyczy, dzięki czemu nie pociągnie nagle i nie poddusi się przez to.

Jeśli chodzi o podróże z psem, to macie różne możliwości do wyboru. Przy dużym samochodzie typu kombi możecie zdecydować się na klatkę kennelową w bagażniku – pies wtedy jest w niej bezpieczny, a także nie chodzi po samochodzie.

Możecie też zdecydować się na matę podróżną, szelki i specjalny pas bezpieczeństwa dla psa. Dzięki niemu w razie wypadku zwierzę nie wyleci przez okno. Ciekawym rozwiązaniem są również maty na tylne siedzenie, które chronią tapicerkę przed wodą i błotem, mają odpowiednie otwory, żeby wpiąć pas bezpieczeństwa dla psiaka oraz siatkę odgradzającą tylne i przednie siedzenia.
 

Miski, karma – wszystko żeby brzuch psa był pełny i szczęśliwy

Pamiętajcie, żeby miski nie stały zbyt blisko legowiska dla psa. Musicie odgrodzić strefę relaksu i strefę posiłków. Wybierzcie miski, które są podgumowane od spodu, nie będą się ślizgały na podłodze.

Jeśli macie większego psa, możecie zdecydować się na stojak, na którym zawieszone będę pojemniki na karmę i wodę. To dobre rozwiązanie dla psich seniorów, dla których schylanie się do podłogi może stanowić już problem.

Pojemnik na wodę musi być dostosowany rozmiarem do potrzeb psa. Lepszym rozwiązaniem jest zbiornik aluminiowy niż plastikowy. Ceramiczne miski wyglądają ładnie, ale przy bardziej ruchliwym psie mogą stanowić problem.

Jaka karma będzie najlepsza? Najwygodniejszym rozwiązaniem jest karma sucha. Jeśli zwrócicie uwagę na jej skład i wybierzecie taką, która ma dużą zawartość mięsa, mało wypełniaczy, a także zawiera owoce i warzywa, to będzie to nie tylko wygodny, ale także dobry wybór. Szczeniakowi dobrze na początku taki susz namaczać, póki nie wymieni wszystkich zębów na stałe.

Karma mokra jest na pewno bardziej aromatyczna i smakowita dla zwierzaka. W tym przypadku również jej skład powinien być tym czynnikiem, który pierwszy bierzecie pod uwagę. Macie również możliwość przygotowywania swojemu czworonożnemu przyjacielowi posiłków samemu. Zasady diety BARF znajdziecie w licznych publikacjach. To bardzo zdrowe ale także czasochłonne rozwiązanie. Wybór należy do Was. Grunt, to wybrać taki rodzaj karmy, żeby dostarczać psu wszystkich potrzebnych składników i, szczerze mówiąc, żeby potem było łatwo po psie posprzątać.

 

Zabawki – jakie będą bezpieczne, jakie będą wspierały zdrowy rozwój psa?

Wybór zabawek dla psów jest ogromny, od zwykłych szarpaków po bardziej skomplikowane zabawki logiczne. W domu psiak powinien mieć dostęp do jednego szarpaka lub gryzaka, który w każdej chwili będzie mógł pogryźć, pobawić się nim, zanieść na swoje legowisko, a inne gadżety powinny być schowane i wyciągane tylko na czas zabawy.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są maty węchowe – można schować na niej kilka, kilkanaście smakołyków, a zadaniem psa jest je wszystkie wywęszyć. To dobrze robi na jego psychikę i nie pozwala się nudzić. Mata nie zajmuje dużo miejsca, można ją zwinąć, a naprawdę docenicie jej możliwości zajęcia psa na dłuższą chwilę.

Przyciągającymi uwagę czworonoga przedmiotami są zabawki logiczne, w których musi on coś nacisnąć, przesunąć, podnieść, żeby znaleźć smakołyk. Jeśli jednak zwierzak mocno frustruje się przy tego rodzaju zadaniach, nie warto go męczyć – lepiej wówczas postawić po prostu na matę węchową.

legowisko dla psa

 

 

Jeśli macie psa lękowego, dobrym i wyciszającym rozwiązaniem dla niego będą maty do lizania. Taki lizak smarujecie jakąś dobrej jakości karmą, a zadaniem czworonoga jest jego wyczyszczenie. To uspokajające i relaksujące zajęcie. Kolejnym tego typu produktem jest kong. Zabawka ta wygląda jak piłka, do jej środka chowamy smakołyki, a psiak turlając ją co jakiś czas wydobywa z jej środka nagrodę.

 

Gryzaki i smakołyki – największe psie skarby

Psy uwielbiają gryźć – to je uspokaja i daje poczucie satysfakcji. Jeśli nie chcecie, żeby na ulubiony gryzak Wasz przyjaciel wybrał kapcie, torby lub kable – dobierzcie odpowiednie akcesoria. Istnieje ogromny wybór naturalnych produktów tego typu: na przykład poroże jelenia. Można wybrać odpowiednią dla Waszego psa wielkość takiego poroża.

Smakołyki, które nie wyglądają dobrze i – nie oszukujmy się – pachnąć dość odrażająco, ale świetnie się sprawdzają w celu zapobiegania zjadaniu przez psa różnych dziwnych rzeczy na spacerach – to żwacze wołowe. Są dobre do żucia i nie mają dużo kalorii, więc możemy podawać je bez obaw o wagę psa, a przy tym stanowią wspaniałe źródło dobrych bakterii. Także tchawica, uszy suszone to dobre smaki, które pies może spokojnie żuć na swoim legowisku.

Do treningu dla szczeniaka szczególnie polecam suchą karmę. Jest odpowiedniej wielkości i możecie mieć kontrolę nad tym, ile kalorii przyjmuje Wasz mały przyjaciel. Dobre są też ciastka treningowe – małe, wygodne i atrakcyjniejsze dla psiaka.

Podsumowanie

pieski w legowisku

 

 

Pies to wspaniały przyjaciel! Jest bezinteresowny, oddany i zawsze cieszy się na Wasz widok. Nie wyobrażam sobie domu bez psa. Żeby czuł się bezpieczny, spokojny i zrelaksowany, trzeba mu kupić kilka podstawowych artykułów. Warto pamiętać, żeby jego legowisko było w cichym spokojnym kącie, jego miski stały w miejscu, w którym nikt mu nie będzie przeszkadzał w jedzeniu, i żeby zawsze miał dostęp do świeżej wody.

 



0 komentarze

Zostaw komentarz